„Cool Budapest- rethinking resilient riverbanks” - ötletverseny

A Climate-KIC, idei évben október 25-én megrendezésre kerülő, 24 órás klímaváltozással kapcsolatos ötletversenyét a *Climathon Budapest* rendezvényt ajánljuk figyelmükbe.
Bővebb információ és regisztrációs felület a következő linken érhető el: https://climathon.climate-kic.org/en/budapest
A rendezvény előreláthatólag angol nyelvű lesz.

Climathon ötletek – Budapest 2018

Adaptációs kihívások
  • Milyen adaptációs lehetőségeket kínálnak a városi folyóparti közterületek? Hogyan lehetne javítani a folyóparti közterületeken kialakult hősziget hatást okos megoldásokkal? (Például a hőhullámok idején népszerű párakapu, amik a megújuló energiával táplált szivattyút alkalmazva nem terheli sem a víz, sem pedig az energia hálózatot.  Hasonló megoldást jelenthet az energiát nem fogyasztó folyóparti hűtött-fűtött intelligens bútorzat és építmények kialakítása, valamint a telepített növényzet ilyen módon történő öntözése is.)
  • Hogyan lehet a folyómenti urbanizált területeket "klímabiztossá" tenni; azaz FENNTARTHATÓ ÉS REZILIENS KLÍMAADAPTÁCIÓS MEGOLDÁSOKAT találni? (itt pl. a hőhullámok, vihar-sérülékenység, árvíz és villámárvíz kockázat, mint hajtóerők jöhetnek szóba).
  • Szemléletformálás
    • A folyópartokhoz köthető elemek hangsúlyozásával a közvélemény figyelmét hogyan lehetne ráirányítani a speciális klímaváltozási hatásokra?
Folyóparti specialitás, és a pályázatban megfogalmazott célt szolgálhatja a vízminőség monitorozása, és látványos megjelenítése, a folyó élővilágának bemutatása, és a veszélyeztetettségük demonstrálása. A folyópartok jellegzetessége a környezetnél intenzívebb légmozgás. Ennek monitorozása és összevetése a nem túl távoli környezet hasonló adataival jól mutatja a megfelelő aerodinamikai méretezésben rejlő adaptációs lehetőséget.
  • Hogyan hangolható össze a Duna (nagyon) változó vízjárása a felső rakpart fenntarthatóvá (zölddé, polgárbaráttá) tételével - különös tekintettel azokra az időszakokra, amikor az alsó rakpartot a magas vízállás miatt le kell zárni és az egész rakparti közlekedést a felső rakparton kell elvezetni. Milyen alternatív smart megoldások jöhetnek szóba ilyen esetekben?
Dekarbonizációs kihívások
  • Folyóparti köztér esetében a smart megoldásokat érdemes lehet összekapcsolni a köztér fenntartási/üzemeltetési kérdéskörével (Outputként ilyen lehet pl. energiahálózattól részben függetlenített smart világítás alkalmazása, smart hulladékkezelés, esővízhasznosítás, tér közösségi fenntartása, okos köztéri berendezések telepítése, stb.)
  • Melyek a klímabarát településfejlesztés lehetőségei, azaz melyek a FENNTARTHATÓ ÉS GAZDASÁGOS DEKARBONIZÁCIÓS MEGOLDÁSOK?  (pl. távfűtés, épületenergetikai fejlesztések, PV, napkoll., hőszivattyú, környezetbarát közlekedés, C-megkötés zöldfelülettel stb.)
  • Szemléletformálás
    • Melyek lehetnek a Dunaparti közösségi közlekedés és a kerékpáros közlekedés elterjesztésének leghatékonyabb PR eszközei?