† In Memoriam Kékessy György †

Kékessy Gyurira emlékezve…

 

A Budapest-Siófok kettős helyszínen 1984-ben megrendezett IFLA Konferencián találkoztam először a kaliforniai magyar származású tájépítésszel. Kékessy úr az első pillanattól kezdve közvetlen, barátkozó, mindenféle téma iránt nyitott ember volt.

A különböző szakmai konferenciákon rendszeresen összefutottunk. Hosszan beszélgettünk. A hazai képzést is meg szerette volna ismerni, ezért a Tanszékre is többször bejött…, és természetesen Tiszafüredre is invitált.

Sorsa tipikusnak is nevezhető a hasonló koruakéhoz. Az általános iskolát szülővárosában, Tiszafüreden kezdte, majd Budapesten a Lónyai református iskolában folytatta. A József Attila Gimnáziumban érettségizett.

Sorkatonai szolgálata a forradalom kitörésére esett, amelyben aktív szerepet vállalt Pestszentlőrincen. (Hazafias helytállásáért 1992-ben A Hazáért és a szabadságért 1956-os emlékérmet kapott.)

Az országot el kellett hagynia. Kaliforniában telepedett le.

Tájépítész MsC diplomát a californiai Pomona Állami Egyetemen szerzett.

Hazatelepülését követően az ősi családi fészket Tiszafüreden jelentősen fejlesztette. A felújított kúria körüli ősparkot is korszerűsítette. Komoly mezőgazdasági üzemet hoztak létre.

Gyurival a rendszeres, de rendszertelen idejű találkozások, beszélgetések közül két kivételről megosztom gondolataimat. Színyei Béla megyei főépítész felkérésére településrendezési tervek szakági munkarészeit hallgatói műhelygyakorlat keretében készítettük tiszafüredi szálláshellyel. Természetesen Kékessy Gyurit otthonában többször felkerestem. Csodáltam aktív életét és rendkívül széles körű tájékozottságát. A világot látott amerikai és a dzsentri mentalitású életvitele sajátosan egészítette ki egymást.

Utoljára hosszan Tokajhegyalján beszélgettünk, a Patricius Borház kertjében, a Kékessy Dezső és Kékessy Katinka szőlőbirtokán. Magyarország legszebb szőlőbirtoka pályázaton jártam először a birtokon. Mindenről sugárzott, hogy a környezet alakításában, rendezésében, a pincészet tájba illesztésében tájépítész keze van. Mint dr. Molnár Péter birtokigazgatótól megtudtuk az elegáns megoldások Vincze Attila tervének köszönhetőek. A 300 éves grófi pince, a több száz férőhelyes nagy félkör alakú füves terasz, a föld alá süllyesztett pincészet, a fajtabemutató, a talaj-erózióvédelmi árkok mind-mind a színvonalas szakterületi szemléletet tükrözi. A bátorság és a mértékletesség a hatalmas kúria kertben is, a birtokon is és Kékessy Gyögy tájépítész életében is harmonikusan kiegészítette egymást…

 

Csemez Attila