Tájépítész műhelygyakorlat sikere a Gellérthegy országos ötletpályázaton – kiemelt megvételben részesült a pályamű!

Különleges lehetőséget adott az idén nyáron kiírt Gellérthegy ötletpályázat arra, hogy hallgatóink valós pályázati keretek között, „élesben” is próbára tehessék az egyetemen megszerzett tudásukat.

A SZIE Tájépítészeti és Településtervezési Kara Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszékének kéthetes szeptemberi műhelygyakorlatán nyolc végzős tájépítészmérnök (MSc) hallgató (Fentősi Eszter, Hódos Katinka, Kovács Dóra, Major Ivett, Nagy Fanni, Németh Annamária, Tóth Bettina, Vida Sára) készítette el azt az ötlettervet, amelyből a pályamű született. A hallgatók munkáját oktatóik, Hubayné dr. Horváth Nóra és Módosné Bugyi Ildikó, továbbá Kovács András építész és Jákli Eszter PhD hallgató segítették, irányították. A műhelygyakorlat során a hallgatók aktív részvételükkel betekintést nyertek a pályázatkészítés folyamatába is.

A hallgatói munka felhasználásával elkészült pályaművet rangsor nélkül a három legjobbnak ítélt terv között díjazták a Gellérthegy országos ötletpályázatra beérkezett 68 pályamű közül.

A pályázaton a feladat az volt, hogy a résztvevők építészeti, tájépítészeti, képzőművészeti megoldásokat tartalmazó javaslatot tegyenek a Gellérthegy funkcionális rendezésére, minőségi zöldfelületi fejlesztésére és turisztikai, rekreációs funkcióval való megtöltésére a természeti értékek és a növényállomány megőrzése mellett.

A név nélkül, kódolt azonosítóval, titkos formában benyújtott ötleteket a 13 főből álló Bíráló Bizottság tagjai – neves, elismert építészek, tájépítészek, köztük Mőcsényi Mihály professzor, történészek, valamint Budapest főépítésze - értékelték. A bizottság elnöke Csepreghy Nándor miniszterhelyettes, társelnöke Füleky Zsolt építészeti és építésügyi helyettes államtitkár volt. A beérkezett koncepciókat a táji környezet, a városképi illeszkedés, a turisztikai jelentőség, valamint az értékőrzés szempontjai szerint vetették össze és értékelték.

A Bíráló Bizottság a pályaművet az alábbi gondolatokkal méltatta: „Nagyon kidolgozott munka sok jó elemmel, egészen kis léptékig átgondoltak a funkciók és a programlehetőségek. A zöldfelületi megoldások kiemelt szerepet töltenek be a tervben, a Citadellához érzékenyen nyúl hozzá. … A terv igyekszik visszaidézni a Gellérthegy történetének bizonyos részleteit, megújítani annak táji értékeit, bemutatni művelési hagyományait. A sokszínű területhasználat differenciálásánál különböző igényeket vesz figyelembe.” A díjnyertes pályamű logója és mottója („Budapest Zöld Szeme”) kifejezi a Gellérthegy értékőrző megújításának alkotói szándékát, melyben a hegy zöldfelületei legalább olyan hangsúlyos szerepet kaptak, mint maga a Citadella.

Az ünnepélyes díjátadóra 2016. november 23-án került sor a Lechner Tudásközpontban. A díjakat Csepreghy Nándor miniszterhelyettes a Bíráló Bizottság elnöke és Füleky Zsolt helyettes államtitkár adta át a szakmai sajtó jelenlétében.


Gratulálunk az alkotóknak és hasonló sikereket kívánunk a hallgatóknak további szakmagyakorlásukhoz!